Today, 4/4 from 13:30
In the second half of the day mostly sunny. Temperatures between 3 and 8 degrees.
Station: Visp, 640 m.a.s.l. |
|
| Distance to Simplonpass | 15.7 km |
| Altitude difference | -1366m (2006 m.a.s.l.) |
| Temperature | 15.6 °C |
| Sunshine | 10 of 10 min |
| Precipitation | 0 mm/h |
| Wind speed | 3 km/h from ENE |
| Wind gusts | 7 km/h |
| Humidity | 38% |
| Pressure | 949 hPa |
| Pollen | Alder, Birch, Grass, Mugwort, Ragweed |
| Pollutants | NH3, CO, NO2, Ozone, PM10, PM2.5, SO2 |



