Today, 5/12 from 17:40
In the evening mostly sunny. Temperatures between 7 and 14 degrees.
Water temperature |
|
| Limmat | 12 °C |
| Sihl | 13.4 °C |
| Zürichsee | 15 °C |
| Katzensee | 16 °C |
Station: Zürich / Fluntern, 556 m.a.s.l. |
|
| Distance to Zurich | 1.9 km |
| Altitude difference | 147m (409 m.a.s.l.) |
| Temperature | 11.7 °C |
| Sunshine | 7 of 10 min |
| Precipitation | 0 mm/h |
| Wind speed | 10 km/h from WNW |
| Wind gusts | 23 km/h |
| Humidity | 37% |
| Pressure | 949 hPa |
| Pollen | Alder, Birch, Grass, Mugwort, Ragweed |
| Pollutants | NH3, CO, NO2, Ozone, PM10, PM2.5, SO2 |



