Today, 4/10 from 14:30
From 14 to 15 overcast, some showers. From 15 o'clock overcast. Temperatures between 11 and 15 degrees.
Water temperature |
|
| Reuss | 11.7 °C |
| Kleine Emme | 8.1 °C |
Station: Luzern, 454 m.a.s.l. |
|
| Distance to Luzern, | 1.8 km |
| Altitude difference | 17m (437 m.a.s.l.) |
| Temperature | 13.9 °C |
| Sunshine | 0 of 10 min |
| Precipitation | 0 mm/h |
| Wind speed | 10 km/h from SSE |
| Wind gusts | 20 km/h |
| Humidity | 76% |
| Pressure | 964 hPa |
| Pollen | Alder, Birch, Grass, Mugwort, Ragweed |
| Pollutants | NH3, CO, NO2, Ozone, PM10, PM2.5, SO2 |



