Today, 5/10 from 10:10
From 10 to 16 showers with longer dry intervals. Around 18:00 o'clock strong rain or thunderstorms. From 20 o'clock low clouds. Temperatures between 5 and 9 degrees.
Water temperature |
|
| Vierwaldstättersee | 15 °C |
Station: Pilatus, 2105 m.a.s.l. |
|
| Distance to Pilatus | 0.2 km |
| Altitude difference | 66m (2039 m.a.s.l.) |
| Temperature | 8.3 °C |
| Sunshine | 0 of 10 min |
| Precipitation | 0 mm/h |
| Wind speed | 2 km/h from SE |
| Wind gusts | 6 km/h |
| Humidity | 50% |
| Pressure | 786 hPa |
| Pollen | Alder, Birch, Grass, Mugwort, Ragweed |
| Pollutants | NH3, CO, NO2, Ozone, PM10, PM2.5, SO2 |



